Консультація про продукти за номером 0 800 500 399
На підприємстві впроваджено ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 22000 (НАССР), ДСТУ ISO 14001

Хронічний панкреатит – все, що потрібно знати про хворобу

Хронічний панкреатит – це запалення підшлункової залози, яка не заживає і не поліпшується – воно погіршується з часом, що призводить до незворотних ушкоджень і загострення. Хронічний панкреатит в кінцевому підсумку погіршує здатність людини перетравлювати їжу і здатність підшлункової залози виробляти гормони та білки.

Підшлункова залоза – це орган, який розташований за шлунком. Вона виробляє ферменти, спеціальні білки, які допомагають перетравлювати їжу. Вона також виробляє гормони, які контролюють рівень цукру в крові. Панкреатит виникає, коли підшлункова залоза стає запаленою. Панкреатит вважається гострим, коли запалення виникає раптово і триває тільки протягом короткого періоду часу. Панкреатит вважається хронічним, коли він повертається з часом або коли запалення не проходить протягом місяців або років.

Поширеність хронічного панкреатиту становить в середньому 50 випадків на кожні 100 000 осіб. Панкреатит хронічний в основному розвивається у людей у ​​віці від 30 до 40 років і частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

 

 

Причини виникнення панкреатиту

Тривале і/або надмірне зловживання алкоголем, а також куріння сигарет – це два найбільш основні чинники появи та розвитку хвороби. У курців ризик захворювання майже на 75 відсотків вище, ніж у не курців, а приблизно у 70% з усіх зафіксованих випадків хвороба була пов’язана зі зловживанням алкоголем. До інших основних причин хронічного панкреатиту можна віднести наступні:

  • Аутоімунні стани (коли імунна система організму атакує власне тіло, його здорові клітини і тканини)
  • Високий рівень кальцію в крові (називається гіперкальціємією)
  • Високий рівень тригліцерідних жирів в крові (називається гіпертригліцеридемією)
  • Сімейний панкреатит (якщо у 2-х, або більше, близьких родичів є в медичній історії панкреатит).
  • Часте переїдання в деяких випадках може спровокувати хронічний панкреатит

 

що потрібно знати про хронічний панкреатит

 

Симптоми хронічного панкреатиту

Біль в животі є найбільш основним симптомом у більшості пацієнтів. Більшість людей з хронічним панкреатитом відчувають біль у верхній частині живота (хоча деякі можуть і не відчувати болю). Біль може поширюватися на спину, посилюватися під час їжі або пиття, ставати постійним і хронічним. Люди з хронічним панкреатитом часто худнуть, незважаючи на те, що у них можуть бути нормальні апетит та режим харчування. У таких випадках, причиною втрати ваги може слугувати те, що залоза не виділяє достатню кількість панкреатичних ферментів, їжа нормально не перетравлюється, поживні речовини не засвоюються, і це призводить до недоїдання.

До інших симптомів панкреатиту можна віднести наступні:

  • Рідке або бліде випорожнення
  • Відчуття гіркоти у роті
  • Пронос (тривалий час)
  • Втрата ваги (відчутна)
  • Часта блювота
  • Нудота

 

що потрібно знати про хронічний панкреатит

 

Діагностика хронічного панкреатиту

Як діагностується хронічний панкреатит? На ранніх стадіях хронічного панкреатиту зміни в підшлунковій залозі важко побачити в аналізах крові. З цієї причини аналізи крові зазвичай не використовуються для діагностики захворювання. Тим не менш, вони можуть бути використані для визначення кількості ферментів підшлункової залози в крові. Можна також провести аналіз калу на рівень жиру. Жирне (масляне, сальне) випорожнення може бути ознакою того, що організм неправильно засвоює поживні речовини і відбувається загострення хронічного панкреатиту.

Панкреатит хронічний найкраще діагностувати за допомогою тестів, які можуть оцінити структуру підшлункової залози за допомогою рентгенографії (рентгенологічні дослідження).

Ваш лікар може призначити проведення наступних досліджень на животі для виявлення та діагностики ознак запалення підшлункової залози:

  • Комп’ютерна томографія (КТ) – це неінвазивна (не пов’язана з проникненням всередину тіла) рентгенограма, яка дозволяє отримувати тривимірні зображення частин тіла. Тест може показати камені в жовчному міхурі і ступінь пошкодження підшлункової залози.
  • Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (MRCP) – окремий вид магнітно-резонансної томографії (МРТ сканування). Це також неінвазивна процедура, при якій робляться поперечні зрізи частин тіла. При процедурі в вени пацієнта вводиться барвник, який допомагає виявити підшлункову залозу, жовчний міхур, підшлункову залозу і жовчні протоки на знімках.
  • Трансабдомінальне УЗД, при якому проводиться огляд внутрішніх органів через передню черевну стінку. Звукові хвилі направляються до підшлункової залози через портативний пристрій, яким технік ковзає по животу. Звукові хвилі відбиваються від підшлункової залози, жовчного міхура, печінки та інших органів, і їх відлуння генерує електричні імпульси, які створюють зображення – так звану сонограмму (спектрограму) – на моніторі. Якщо камені в жовчному міхурі викликають запалення, звукові хвилі, відбиваючись, показують їх розташування.
  • Ендоскопічне УЗД – лікар вводить ендоскоп – тонку, гнучку трубку – вниз по горлу, через шлунок і в тонку кишку. Потім через ультразвук створюється детальне візуальне зображення підшлункової залози і жовчних проток.

 

 

Як лікується хронічний панкреатит?

Лікування хронічного панкреатиту направлене на зменшення болю і поліпшення травної функції. Пошкодження підшлункової залози не можуть бути усунені, можна сказати, що панкреатит це на все життя, але при належному догляді пацієнт зможе впоратися з багатьма симптомами. Щоб лікувати хронічний панкреатит, може знадобитися використання наступних варіантів: медикаментозне лікування, ендоскопічна вакуумна терапія, управління болем або хірургічне втручання. Щоб не відбувалося загострення хронічного панкреатиту, можна використовувати спеціальну дієту в домашніх умовах, а також комплементарну (доповнювальну) медицину.

що потрібно знати про хронічний панкреатит

 

Медикаментозне лікування

При медикаментозному лікуванні хронічного панкреатиту лікар призначає спеціальні лікарські препарати і/або болезаспокійливі засоби. Також можна застосовувати такі засоби:

  • штучні травні ферменти, якщо рівень ферментів занадто низький, щоб нормально перетравлювати їжу
  • інсулін, якщо є діабет
  • стероїди, якщо діагностований аутоімунний панкреатит, який виникає, коли імунна система організму атакує свою ж підшлункову залозу
  • протизапальні

 

Антиоксидантна терапія

Деякі клінічні дослідження вказують на те, що розвиток як гострого панкреатиту (ГП), так і хронічного панкреатиту (ХП) може бути пов’язаний з окислювальним (оксидативним) стресом. У зв’язку з цим, ідея використання антиоксидантних схем в якості доповнення при лікуванні хронічного панкреатиту в поєднанні з традиційною терапією є розумною.

 

Ендоскопічна вакуумна терапія

Ендоскопічна вакуумна терапія використовує в деяких процедурах ендоскоп, щоб зменшити біль і позбутися від закупорки. Це дозволяє лікарю видаляти камені з підшлункової залози, проводити стентування – поміщати всередину невеликі трубки, стенти, для поліпшення прохідності і кровотоку в звуженій ділянці судини.

 

Управління болем

Сильний біль, який характерний для хронічного панкреатиту, може серйозно знизити якість життя пацієнта. Важливо вилікувати хронічний панкреатит, щойно він буде діагностований, тому що загострення запалення підшлункової може викликати незворотні пошкодження, а полегшення болю стає набагато менш ефективним. Полегшення болю може бути досягнуто за допомогою ліків, з використанням трьохступеневого підходу Всесвітньої організації охорони здоров’я до полегшення болю: лікування починається з неопіоїдів, якщо неопіоїди не знімають біль, призначаються помірні опіоїди. А якщо помірні опіоїди не знімають біль, тоді призначаються сильні опіоїди.

 

Хірургічне втручання

Хірургія не потрібна для більшості пацієнтів з панкреатитом. Однак, якщо пацієнт відчуває сильний біль, який не реагує на вживання ліків, видалення частини підшлункової залози іноді може принести полегшення. Хірургія може також використовуватися, щоб розблокувати проток підшлункової залози, дренувати кісти або розширити проток, якщо він занадто вузький.

Інші хірургічні процедури: латеральна (поздовжня) панкреатоеюностомія, операція Уїпла, повна панкреатектомія з аутотрансплантацією клітин (Total Pancreatectomy With Islet Auto-Transplantation – TPIAT).

ВАЖЛИВО! Після хірургічного втручання дуже важливо уникати вживання алкоголю (навіть якщо алкоголь не був причиною панкреатиту). Також слід уникати паління, оскільки це може збільшити ризик розвитку раку підшлункової залози.

 

 

Як лікувати хронічний панкреатит в домашніх умовах

Комплементарні (доповнюючі, або альтернативні) методи лікування – це ті методи лікування панкреатиту, які можуть використовуватися разом з медичним лікуванням, щоб допомогти пацієнтові відчувати себе краще. Важливо: не займайтеся альтернативною терапією в домашніх умовах, не обговоривши це зі своїм лікарем!

що потрібно знати про хронічний панкреатит

Доповнювальні способи лікування панкреатиту

  • Голковколювання. Тут використовується набір процедур, при яких стимулюються певні анатомічні точки на тілі пацієнта за допомогою тонких, твердих металевих голок.
  • Йога. Деякі дослідження показують, що у пацієнтів з хронічним панкреатитом, які практикують йогу не менше разу на два тижні, може спостерігатися поліпшення загальної якості життя, підвищується настрій і апетит, знижується алкогольна залежність.
  • Масажна терапія. Масаж використовується для поліпшення кровообігу, зменшення набряклості, релаксації і контролювання болю. Також масаж допомагає як засіб для зняття стресу.
  • Медитація (або глибоке розслаблення) допомагає позбутися від занепокоєння, напруги і стресу. Стану розслаблення можна досягнуту за допомогою різних методів, таких як діафрагмальне дихання, поступове розслаблення м’язів, молитва, йога. При регулярній медитації може покращитися якість сну, загальна концентрація і здатність справлятися зі стресом. Це допомагає при управлінні болем, нудоті та неспокої.
  • Сміх. Веселий та щирий сміх може підняти настрій і здатний зміцнювати імунну систему.
  • Фізичні вправи. Заняття фізкультурою покращують загальне функціонування організму і якість життя. Вправи можуть зменшувати стрес, біль, нудоту, втому і депресію. Якщо регулярно виконувати фізичні вправи – це позитивно вплине на гормональний баланс, а також на більшість систем організму.

 

 

Профілактика хронічного панкреатиту

Лікування хронічного панкреатиту (і медичними методами, і в домашніх умовах) не дасть позитивного ефекту без подальшої профілактики. Рекомендуємо вам ознайомитися з інформацією про супровід лікування хронічного панкреатиту в домашніх умовах.

Ось і все, що вам потрібно знати про хронічний панкреатит, його виникнення, симптоми, діагностику, медичне лікування та лікування панкреатиту на дому. Будьте здорові!

 

Прокоментуйте публікацію

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *