Консультація про продукти за номером 0 800 500 399
На підприємстві впроваджено ДСТУ ISO 9001, ДСТУ ISO 22000 (НАССР), ДСТУ ISO 14001

Лікувально-профілактична ефективність мікронутрієнтів при хронічній лімфовенозній недостатності нижніх кінцівок

Кожна 5-а жінка і кожен 15-ий чоловік страждають варикозним розширенням вен нижніх кінцівок. Варикозна хвороба – це захворювання, яке характеризується нерівномірним збільшенням просвіту вен, вузлоподібною кривизною, витонченням або потовщенням венозної стінки, схильністю до тромбоутворення. Основним фактором варикозної хвороби є спадкова слабкість сполучної тканини організму, стінок і клапанів самих вен, а також високий тиск у венах нижніх кінцівок. Часто при варикозі спостерігається грижа, геморой, плоскостопія.

Пусковими факторами прояву варикозного розширення вен нижніх кінцівок виступають тривале статичне навантаження, підняття важких предметів, хронічні запори, вагітність, надмірна вага, що в кінцевому результаті призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску і як наслідок флебогіпертензії.

Початкова стадія варикозу – це стадія косметичних дефектів. На гомілках з’являються судинні зірочки, дрібна сітчаста звивистість вен.

Прогресування процесу призводить до відносної або повної неспроможності клапанів вен, що викликає зворотний потік крові. Утворюється порочне коло венозного кровообігу кінцівки. Клінічно це проявляється важкістю, втомою, парастезіями і тупими розпираючими болями ураженої ноги. З’являються нічні судоми в литках. При огляді видно звивисті виступаючі назовні стовбури і конгломерати варикозних вузлів. При прогресуванні захворювання і розвитку декомпенсації кровотоку біль і набряк кінцівки наростають, з’являється пітливість і свербіж, що є передвісником трофічних порушень. Надалі шкіра нижньої третини гомілки стає темно-коричневою, блискучою, легко ранимою, з’являється суха або волога екзема. Повторювані запалення перетворюють підшкірно-жирову клітковину в рубцеву тканину, при чому сама шкіра стає нерухомою. Рубцевою тканиною облітеріруються лімфатичні судини, що веде до порушення відтоку лімфи і розвитку вторинного лімфостазу. Порушення венозного відтоку і депонування крові в венозних вузлах часто призводять до поверхневого тромбофлебіту. Наслідком дегенеративно-запальних змін в шкірі та підшкірній клітковині є трофічна виразка.

Детально викладений патогенез розвитку варикозної хвороби та знання патологічних змін, що відбуваються, дає можливість підійти до розуміння необхідності застосування мікронутрієнтів для корекції анатомічних і функціональних порушень венозного і лімфатичного русла.

 

Групи функціональних продуктів по лікувально-профілактичній дії

Можна виділити кілька груп функціональних продуктів, які роблять свою лікувально-профілактичну дію на всі стадії лімфо-венозної недостатності нижніх кінцівок, а також причини її виникнення.

I. Мікронутрієнти, дія яких направлена на відновлення сполучно-тканинної основи клапанів і базальних мембран венозних судин.

Це препарати містять органічну сірку – метилсульфанілметан (МСМ).

Сірка є необхідним компонентом побудови колагену і підтримки цілісності сполучної тканини. Слід враховувати здатність сірки нейтралізовувати і виводити токсини з організму, антиалергічну дію і виражені протизапальні властивості в комбінації з вітаміном С. Крім того сірка є природним регулятором евакуаторної активності товстого кишечника, забезпечуючи м’який проносний і жовчогінний ефект, профілактуючи запори.

II. Венотоникі та ангіопротектори рослинного походження. Дану групу представляють біофлавоноїди. Найбільш широке застосування при лімфовенозній недостатності знаходить рутин, кварцитин, гесперидин, кемпферол. Рослинні представники джерел флавоноїдів: червоний виноград, кінський каштан, фрукти, чай. Вони зменшують розтяжність вен, підвищують їх тонус, знижують проникність капілярів і збільшують їх резистентність, покращують мікроциркуляцію і лімфодренаж. Надають захисну дію на ендотелій судин.

III. Спеціальні продукти для дієтичного харчування, що володіють дезагрегантною дією і поліпшують реологічні властивості крові. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти, розчинні харчові волокна, екстракт гінкго білоба, екстракт часнику, а також віт. С, віт. Е, віт. В12, фолієва кислота, магній.

IV. Антиоксиданти.

До найбільш важливих антиоксидантів відносяться: вітамін А, Е, С, ПНЖК (класу омега 3,6,9), каротиноїди, цинк, селен, таурин, ліпоєва кислота, кофермент Q10, ліпофільний комплекс олії з виноградних кісточок червоних сортів, ліпофільний комплекс олії з плодів шипшини, флавоноїди розторопші.

V. Мікронутрієнти роблять протизапальну і ранозагоювальну дію.

Протизапальну дію надають протеолітичні ферменти (трипсин, панкреатин, хімотрипсин, ліпаза, плазмін, тромбокінази та ін.), А також такі яскраві представники фауни як котячий кіготь, гінкго білоба, амарант, шипшина.

 

 

Практичний досвід застосування функціональних продуктів в комплексному лікуванні хворих на варикозну хворобу

На базі обласного медичного центру м Житомира в комплексному лікуванні хворих на варикозну хворобу крім препаратів традиційної медицини широко застосовувалися функціональні продукти.

Всі пацієнти з варикозної патологією умовно розподілені на дві групи.

Представники першої групи мали початкові прояви варикозної хвороби, а також в цю групу включені пацієнти, яким проведена венектомія з приводу варикозу без виражених трофічних порушень.

В схему лікувально-профілактичних заходів включали:

  1. Лімфосан базовий, корпорації «Сибірське здоров’я». В даний препарат входить нерозчинна харчова клітковина (пшеничні висівки, борошно і трава вівса), розчинні харчові волокна у вигляді комплексу «Поліпектінат», який містить пектини цитрусових, яблук, чорноплідної горобини, буряка і моркви. Також в Лімфосан включений природний інулінового комплекс «Топінулін», витягнутий з бульб топінамбура. Антиоксидантну складову Лімфосана представлено комплексом зернових зародків Амаранта і пшениці, до складу яких входить віт.Е, віт.А, бета-кератин, сквален, селен, цинк. Додатково до лікувальної програми включався шрот льону виробництва НВ ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»®, як джерело селену (4 чайних ложки містять добову кількість його), флаволігнанів, розчинної клітковини і альгінатоподобних з’єднань (до 83%), не містить глютен.
  2. Вітатонус корпорації «Вітамакс» джерело метилсульфаніл метану.
  3. Гінкго білоба корпорації «Вітамакс», що містить екстракт листя гінкго білоба, червоного винограду і кінського каштана. Гарну венотонічну і ангіопротекторну дію надає ліпофільний комплекс, що міститься в олії плодів шипшини НВ ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»®.
  4. Для місцевого застосування використовувався «Відновлювальний крем» корпорації «Арт Лайф», крем «Софія» з екстрактом п’явки, противарикозний крем «Тигрове око».

 

Один раз в тиждень рекомендувалися дієтичні розвантажувальні дні шляхом прийому овочевих салатів, фруктів і спеціального продукту для дієтичного застосування «Гречки з інуліном», що розроблена і випускається НП ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»®.

 

Другу групу склали пацієнти з вираженими ознаками хронічної лімфовенозної недостатності при наявності трофічних розладів.

Наступна лікувально-профілактична програма включала застосування:

  1. Лімфосана-А (антиалергічного).
  2. Комплекс незамінних жирних кислот, що представлений препаратом «ЕССЕНЦІАЛ Ойл» корпорації «Арт Лайф», а також «Олії з насіння льону», «Олії з насіння гарбуза» і «Олія із зародків пшениці» виробництва НВ ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»®.
  3. В якості ранозагоювального засобу використовували «Олія з насіння амаранту» виробництва НВ ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»®.
  4. Ферментний вплив на тканини проводився Біотроф-3 з фітокомплексом фірми «Інтерпом», а також «Комплексом ферментів плюс» корпорації «Арт Лайф».
  5. При наявності вираженого запального процесу призначався «Котячий кіготь» корпорації «Арт Лайф», ліпофільний комплекс олії плодів шипшини НВ ТОВ «Житомирбіопродукт», «Ан-Нушка»® і антиоксидантний комплекс «Новомін» корпорації «Сибірське здоров’я».
  6. Місцеве лікування трофічних виразок проводилося з використанням Біотроф-2 на виразкову поверхню і бальзаму «Корінь» корпорації «Сибірське здоров’я» на оточуючі виразку тканини.

 

За даною методикою проліковано 96 пацієнтів першої групи і 82 – другої. У 48 хворих досягнута повна епітелізація трофічних виразок в терміни до місяця, а в інших – після накладення цинк-желатинової оклюзійної пов’язки.

Наявний 26-річний досвід лікування хронічної лімфовенозної недостатності дає мені підставу говорити про досить високу ефективність мікронутрієнтів в комплексному лікуванні даної патології.

І найголовніше, дані лікувально-профілактичні заходи поліпшили загальний стан здоров’я пацієнтів практично у всіх випадках.

 

© 2009
Шпита В.А.,
судинний хірург вищої категорії,
Житомирський обласний медичний центр «Здоров’я»

Прокоментуйте публікацію

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *